JAK TE ODPOWIEDZI POZWOLĄ PRZETRWAĆ ŚWIĘTA?

JAK TE ODPOWIEDZI POZWOLĄ PRZETRWAĆ ŚWIĘTA?

No, to mamy. Dzisiaj rozpoczyna się czas wyjątkowy, Gwiazdka, Wigilia, Święta. Czas wyjątkowy. Czas miłości, choinki, kolędowania. Czas, w którym spotyka się rodzina i czuć ten ciepły rodziny klimat. No, cóż, ale może być też inaczej. Są przecież sytuacje, które powodują, że nie znosisz świat. Bo jest nerwowo, bo są niewygodne, może idiotyczne, wyprowadzające Cię z równowagi pytania. Przeczytaj jak sobie radzić z takimi tekstami, by zadbać o swój komfort i wyjść z twarzą z całej tej trudnej sytuacji!

Jak te odpowiedzi pozwolą przetrwać Święta?

Jeśli dostaniesz pytanie “… a kiedy dziecko, kiedy zajdziesz w ciążę, trzeba o tym pomyśleć póki jeszcze czas?”. Nie jest to łatwe pytanie. Wiec, jak możesz wybrnąć z tej sytuacji? Ot, powiedz: “wiesz ty to masz racje, od razu wpisuję to do kalendarza, nie ma na co czekać” ale możesz też wybrnąć inaczej i powiedzieć “wiesz niestety nie stać nas na dziecko i dlatego przyjmiemy każdą finansową pomoc”.  

Oto, inna odpowiedź na zadane pytanie. Ze smutną miną odpowiedz: “Niestety już nie”. Taka odpowiedź sygnalizuje, że to świeża sprawa, więc lepiej nie dopytywać. Taka odpowiedź może uchronić cię na przyszłość przed tego typu pytaniami. Rozmówca może poczuć się źle, że zadał niewłaściwe pytanie w niewłaściwym czasie.

Pamiętaj, by odpowiedzi nie były agresywne, obrażające pytającego.  To wywoła tylko nerwową atmosferę i niepotrzebną złość. Więc możesz odpowiadać z lekkim żartem, ale na tyle skutecznie, by zakończyć niewygodną rozmowę. Albo możesz wyjść z tej sytuacji obronną ręką, odpowiadając spokojnie, ale i stanowczym tonem: “Przyznam, że to pytanie sprawia, że czuję się niekomfortowo, czuję zakłopotanie, kiedy zadajesz mi takie pytanie. Wiesz, ono dotyczy moich intymnych spraw. Będę ci bardzo wdzięczna jeśli zmienimy temat”.

Pamiętaj, że to nie ty masz się czuć zawstydzona, skrępowana,zażenowana ale pytający. To jemu powinno być głupio, że zadał takie pytanie. Dopytywanie Cię o Twoje intymne życie jest nietaktem. A więc chroń siebie i nie pozwól by jakieś tam “trudne pytanie zniszczyło Ci tę magię świąt.

I na zakończenie, mówi się, że w te w Wigilię pomyślane, wypowiedziane sobie marzenia spełniają się.  Zatem powodzenia!

Dodaj komentarz

Close Menu