MIKROPLASTIK – CHROŃ SIĘ PRZED NIM!

MIKROPLASTIK – CHROŃ SIĘ PRZED NIM!

Plastikowa torebka na zakupy, plastikowa butelka z wodą, odzież typu polar, pasta do zębów z bajerami i wiele innych produktów, które nas otaczają, czy mogą negatywnie wpływać na zdrowie?

Austriacka Agencja Środowiska ( Environment Agency Austria) przeprowadziła badania i wykryła u ponad połowy przebadanej populacji mikroplastik w stolcu! Co oznacza, że jest duże prawdopodobieństwo, że i ty możesz go w sobie mieć. Mikroplastik jest jednym z poważniejszych zagrożeń zdrowotnych naszej ery.

 

Eksperci uważają, że mikroplastik, który trafi do organizmu i zacznie w nim krążyć zagraża zdrowiu. Szczególnie destrukcyjnie wpływa na układ trawienny i odpornościowy ale i na układ nerwowy, serce, płuca i płodność.

PLASTIK – CHROŃ SIĘ PRZED NIM!

Mikroplastik oddziałuje na zdrowie i środowisko. Według danych Światowego Forum Ekonomicznego do roku 2050 prognozuje się, że w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb! Te szokujące informację nie dotyczy tylko wodnego ekosystemu i pływającego w nim plastiku. Mikroplastik jest niemal wszędzie. Wykrywalny jest powietrzu w tzw. pyle miejskim, w wodzie z butelki i z kranu, w kosmetykach, chemii gospodarczej, pożywieniu, soli i… piwie.

Czym jest mikroplastik?

Mikroplastik, to po prosu plastik o niewielkim rozmiarze. Może stanowić cześć plastikowego wyrobu, może być wynikiem prania syntetycznej odzieży, dodatkiem do produktów żywnościowych, kosmetyków, odzieży, skutkiem ścierania się plastikowych opon podczas poruszania się pojazdu.  

Prawdą jest, że plastik sam w sobie nie jest biodegradowalny. Prawdą jest, że jego rozkład trwa setki lat, ale nie zmienia to faktu, że pod wpływem światła ultrafioletowego i fizycznego użytkowania rozpada się na mniejsze części.

Mikroplastik i zagrożenia

Wpływa toksycznie na jelita, płuca, wątrobę i komórki mózgu. Organizm nie wie, jak może sobie z nim poradzić.

Opublikowano przegląd badań w 2018 roku analizujący dotychczasowe odkrycia naukowe dotyczące wpływu mikroplastiku na ludzki organizm. Przedstawiono, że po dostaniu się do żywego ciała nanoplastiku, czyli mniejszych cząstek mikroplastiku transportowany jest on z jelit do krwi przez komórki będące częścią układu immunologicznego powiązanego z błoną śluzową przewodu pokarmowego, dalej przenoszony jest przez układ limfatyczny do wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Czy można temu zapobiec? Czy nasze komórki, organy – płuca, wątroba, mózg itd. mogą być wolne od obciążeń toksycznego mikroplastiku?

Opublikowane w Scientific Reports badanie z 2017 roku, wskazuje, że mikroplastik jest niemal wszędzie: w glebie, oceanach, rzekach, ściekach, a nawet w pożywieniu, soli. Z badania wynika, że mikroplastik może akumulować się w tkankach wątroby, nerek, jelit i innych. Jego akumulacja może wpływać na biomarkery i profil metaboliczny organizmu. Mikroplastik w ciele zakłóca metabolizm energii i tłuszczu, wywołuje dodatkowy stres oksydacyjny i reakcje neurotoksyczne, które to są reakcjami trującymi i niszczącymi tkanki nerwowe.

Publikacja „Mikroplastik w owocach morza i implikacje dla zdrowia człowieka” wykazuje, że kontakt plastiku z pożywieniem, ustami i nagromadzone w organizmie nanocząsteczki plastiku rodzą za sobą sporo negatywnych skutków zdrowotnych. Jakich?

 – Genotoksyczność, czyli destrukcyjnie wpływa na materiał genetyczny komórki, w tym DNA i RNA;

– Wywołuje reakcje zapalne;

– Zakłóca pracę serca, płuc, może wpływać na tętno, ciśnienie krwi, oddychanie itd.;

– Zmiany metabolizmu w organizmie;

– Oddziaływanie na mikroflorę jelit;

– Działanie na stres oksydacyjny, poprzez zaburzenie równowagi między wytwarzaniem wolnych rodników, wywołujących chorobę a układem przeciwutleniającym odpowiedzialnym za utrzymanie homeostazy;

– Wpływ na przyswajalność składników odżywczych;

– Wpływ na płodność i reprodukcję.

Woda

Wielkim problemem staje się zanieczyszczenie wody pitnej butelkowanej i tej z kranu.  Obecność mikroplastiku zauważono w wodzie kranowej na całym świecie.

Badanie przeprowadzone przez Orb Media pokazują, że w 11 gatunkach badanej wody pitnej (w Europie San Pellegrino, Evian i Gerolsteiner) znaleziono mikropastik. Jego stężenie w wodach pitnych na świecie wynosi 83%.

Środowisko

Stworzenia znajdujące się na dole łańcucha pokarmowego, zjadają mikroplastik i w ten sposób rozpowszechniają go dalej. Co to oznacza? Najprostszy przykład to jedzenie przez ludzi ryb. Co nie oznacza, że nie dotyczy to zwierząt. Do Bałtyku przedostaje się 40 ton mikroplastiku rocznie (a do polskich ścieków 130 ton).

Kosmetyki i chemia gospodarcza

Obecność mikroplastiku wykryto w kosmetykach i w chemii używanej do sprzątania, w pasty do zębów, szczególnie w tych z drobinkami, dodatkowymi bajerami, w balsamach, w żelach pod prysznic, peelingach, w środkach do prania i zmywania. Dobrym nawykiem jest czytanie etykiet i kupowanie tych naturalnych pozbawionych poniższych substancji:

– polipropylen (Polypropylene, PP)

– polietylen (Polyethylene, PE)

– politereftalan etylenu (Polyethylene Terephthalate, PET, PETE)

– poliester (Polyester, Polyester-1, Polyester-11, PES)

– poliamid (Polyamid, Nylon-12, Nylon-6, Nylon-66, PA)

– poliimid (Polyimide, Polyimid-1, PI)

– polietylen-co-octan winylu (Ethylene-Vinyl Acetate, EVA)

– krospolimer akrylowy (Acrylates Crosspolymer, ACS)

– poliuretan (Polyurethane, Polyurethane-2, Polyurethane-14, Polyurethane-35, PUR, PU)

– kopolimer akrylowy (Acrylates Copolymer, AC)

Listę dostępnych w Polsce produktów zawierających mikroplastik znajdziesz tutaj.

Mikroplastik jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jego wyjątkowo szkodliwy wpływ możesz neutralizować codziennym porannym klinem (clean). Tzw. sposobem na oczyszczanie organizm. Ogólną recepturę znajdziesz tutaj.

Klin (clean) oczyszcza ciało,  nawodnia, odżywia, przywraca równowagę fory bakteryjnej, działa przeciwzapalnie, oczyszcza wątrobę, usuwa pasożyty, odtruwa.  

Masz wpływ na środowisko, na zdrowie!

Mikroplastik jest dużym problemem, na który masz wpływ. I możesz pomóc go rozwiązać. Jak? Zamiast w plastikach kupuj w szkle, segreguj odpady, zmniejsz używanie torebek plastikowych na rzecz papierowych lub materiałowych. Kupuj naturalne ubrania. Pij kranową wodę przefiltrowaną przez najprostszy węglowy filtr. Przetrzymuj wodę w szkle. Przechowuj żywność w wysokiej jakości opakowaniach, szkle. Zrezygnuj z plastiku i jego pochodnych (torby, słomki, styropianowe opakowania, bibeloty, plastikowa biżuteria).

Jedz ryby i owoce morza ze sprawdzonych źródeł. Jeśli musisz wypić wodę z plastikowej butelki, to z tej, która nie stała na słońcu i jest bez wad mechanicznych. Postaw na bliskość do natury!

Postaw na prawidłową pracę organizmu. Wspieraj go! Jak? Każdego dnia spożywaj produkty bogate w siarkę: cebula, czosnek i tak zwane rośliny krzyżowe (brokuły, kalafior, jarmuż, kapusta, brukselka). Zadbaj o odpowiednią produkcję i wchłanianie glutationu. Włącz ostropest plamisty.

Źródła: 
orbmedia.org
stopmicrowaste.com/tenfortheocean/
nature.com/articles/srep46173

portals.iucn.org/library/sites/library/files/documents/2017-002.pdf

draxe.com/microplastics/

Od ponad 10 lat zajmuję się zdrowiem człowieka, uzdrawianiem relacji, zdejmowaniem blokad hamujących dojście do celu, odnową komórki, przywracaniem przepływu miłości. 

Z radością i misją przekazuję tobie swoją wiedzę i doświadczenie. 

Dużą przyjemność sprawiają mi spotkania z kobietami i mężczyznami i obserwowanie jak zmienia się ich życie pomiędzy kolejnymi widzeniami. Jak doświadczają przemiany, spokoju, satysfakcji z życia. 

tel. +48 507 696 892

Jestem po to, by tobie służyć 🙂

Portal dobrzejest.com jest to miejsce, w którym w oparciu o współczesną wiedzę, bogate zdobycze pokoleniowe, badania naukowe i własne przemyślenia autorki powstają niejednokrotnie treści kontrowersyjne. Może nawet mało wygodne, ale może warte zatrzymania się i przemyślenia. 

Dodaj komentarz

Close Menu